Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Choć niemal każdy z nas wie, czym zajmuje się radca prawny i adwokat, zawód doradcy podatkowego ciągle wydaje się większości z nas tajemniczy. Kim zatem jest osoba określająca się w ten sposób i na co można liczyć decydując się na nawiązanie z nią współpracy?

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku radcy prawnego, zawód doradcy podatkowego także jest tak zwanym zawodem zaufania publicznego. Nie może nim zostać każdy, komu wydaje się, że prawo podatkowe nie ma przed nim tajemnic. Doradca podatkowy powinien być osobą z wyższym wykształceniem i odpowiednim tytułem zawodowym. Dość surowe regulacje w tym zakresie staną się z pewnością bardziej zrozumiałe, gdy zaczniemy zastanawiać się nad tym, czym zajmuje się taka osoba. Oczywiście, najprostsza definicja jego obowiązków mówi o doradztwie z zakresu prawa podatkowego, nie jest ona jednak kompletna.

Mówiąc o zadaniach, jakie spoczywają na barkach doradcy podatkowego warto mieć na uwadze również to, że musi wykonywać on swój zawód bez podlegania wpływom. Klient, który decyduje się na doradztwo podatkowe Poznań może być więc pewny, że na decyzje doradcy nie wpływają żadne osoby trzecie, a jedynie przepisy prawa i zasady etyki. Jest to niezwykle ważne, gdy bierze się pod uwagę, jak szerokie jest spektrum zainteresowań takiej osoby.

Klienci doradcy podatkowego zwykle nawiązują z nim współpracę zgłaszając zapotrzebowanie na tak zwane doradztwo bieżące. Mamy jednak do czynienia z osobą, której można powierzyć także kilka innych zadań. Tu warto wspomnieć o przygotowywaniu opinii z zakresu prawa podatkowego, sporządzaniu dokumentacji z tego zakresu oraz przeprowadzaniu tak zwanych przeglądów podatkowych. Specjalista może także obliczyć dla nas podatki, a nawet opracować i przygotować deklarację podatkową. Prawo pozwala mu również na reprezentowanie swoich klientów czy to przed organami podatkowymi, czy to przed sądami administracyjnymi, jeśli pojawia się taka potrzeba.

Szukając pomocy profesjonalnego doradcy podatkowego najlepiej udać się do kancelarii podatkowej, choć specjaliści z tej dziedziny znajdują zatrudnienie także w kancelariach prawnych. Często są zatrudniani także przez konkretne przedsiębiorstwa doskonale zdające sobie sprawę z tego, że doskonała kontrola nad prawem podatkowym jest kluczem do zarządzania firmą w sposób odpowiedzialnych. Poszukując doradcy, z którego usług będziemy zadowoleni warto sprawdzać nie tylko jego kompetencje, ale także to, jak odnosi się on do potencjalnych klientów. Czasem brak umiejętności interpersonalnych może dawać się we znaki.